Datum: 14. 07. 2024

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
VERNISÁŽ - JAROMÍRY SLÍVOVÉ a EVY VRANÍKOVÉ
Kategorie: VÝSTAVY

VERNISÁŽ - JAROMÍRY SLÍVOVÉ a EVY VRANÍKOVÉ Dne 14. 4. 2018 proběhla v chodbách Reduty vernišáž fotografií a kreseb s květinovou tematikou.

Jaromíra Slívová se narodila 31. 7. 1957 ve Zlíně. Po základní škole vystudovala učební obor "fotograf" na odborné škole v Prostějově. Hned po vyučování se stala vedoucí dětského  fotografického atelieru na Štefánikově ulici ve Zlíně. Při zaměstnání studovala "Insitut tvůrčí fotografie" v Brně pod vedením K.O. Hrubého. 20 let pracovala ve výrobním družtvu "Fotografia Zlín" kde získala neocenitelnou praxi ve všech oborech fotografie. Poté vystudovala obor "Užitá fotografie" na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Od roku 1996 vyučuje obor "Užitá fotografie a média" na SUPŠ v Uherském Hradišti fotografickou tvorbu, technologii fotografie a praktická cvičení. Působí také jako lektorka v Domě dětí a mláděže Šikula v Uherském Hradišti kde vede fotokroužek pro děti ze základních škol. 

Ve své volné tvorbě se věnuje výhradně klasické analogové fotografii od samotné expozice černobílého filmu až po zvětšení a adjustaci fotografií. Nejraději fotografuje různé druhy zátiší v atelieru nebo v plenéru, kde neustále nachází inspiraci ve hře světla a stínů. Věnuje se také portrétní fotografii. Její velkou zálibou je tvorba speciálních fotografických technik, kdy v temné komoře kompozici obrazu dotváří buď chemickou, nebo mechanickou cestou. Pro vystavené fotografie pouzila techniku třítonálního fotogramu postupným příkládáním usušených květin na fotografický papír během expozice zvětšovacím přístrojem.

    

Eva Vraníková se narodila 20. 6. 1931 ve Zlíně. Svůj výtvarný talent zdědila po svém tatínkovi, který měl vztah k divadlu, výtvarnému umění a kultuře obecně. Ve své výtvarné tvorbě se zabýval kresnou a malbou. Eva Vraníková pracovala celý život jako technická kreslíčka v oddělení propagace v podniku ZPS Zlín, kde svůj kresebný talent nadále zdokonalovala a rozvíjela. Její záliba v kreslení se jí stala každodenní prací i koníčkem. Láska ke kresbě a malbě ji provázela až do posledních dnů. Ve svých výtvarných dílech zobrazovala květiny, byliny, přírodní motivy, zátiší, ale tvořila také figurální kompozice doplněné o přírodní motivy. Svým typickým rukopisem vytvořila ilustrace k těmto sbírkám "Sborník lidových písní z našeho kraje" a "Valašskká dětská říkadla". 

 

 

17.4.2018 13:44 • Přečteno: 625x • Autor: Adéla Němcová


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!