Datum: 06. 12. 2021

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
JIŘÍ VÁLEK - PORTRÉTY
Kategorie: VÝSTAVY

JIŘÍ VÁLEK - PORTRÉTYMalíř Jiří Válek představí v sobotu 22. dubna v chodbách Reduty svou nově vzniklou kolekci portrétů. Výstavu doplní portréty inspirované fotografie studentky SUPŠ Uh. Hradiště Světlany Malinové. Slavnostní vernisáž, která se uskuteční 22. 4. v 17 hodin, je propojena s koncertem skupiny INDIÁNI. Ti vystoupí na úvod výstavy a následně plynule naváží svým večerním koncertem v rytmech latino jazz hudby v 19.30 hodin v Redutě. Výstava potrvá do 16. května.

Jiří Válek (1962)

Narodil se v Uherském Hradišti. Absolvoval: stavební průmyslovku v Gottwaldově (dnešním i dřívějším Zlíně) a výtvarný obor ZUŠ v Uherském Hradišti, studia arteterapie na olomoucké  alma mater, výtvarnou výchovu s ruštinou, speciální pedagogiku tamtéž, manželství, rozvod, střídavou výchovu, moskevská studia rusistiky, herecké angažmá v olomouckém akademickém Malém „S“ divadle. Od roku 1988 pořádá dvě až tři výstavy ročně a to samostatně, nebo se svými přáteli. Bývají to festivaly, výstavy s vernisážemi spojené s turistickými pochody či happeningy a performancemi básníků , hudebníků a divadelníků. Vystavuje jak v České republice (Olomouc, Praha, Holešov, Svitavy, Mohelnice, Jeseník, Jevíčko, Zábřeh n M., České Budějovice), tak v zahraničí: Moskva, Singapur, Rotterdam Od roku 1989 žil a pracoval v Praze. V roce 2010 přesídlil do Olomouce. V současné době žije, tvoří a pracuje v Uherském Hradišti. Věnuje se malbě, kresbě, grafice a netradičním technikám, arteterapii. Další jeho činností jsou rekonstrukce a restaurování starých domů. V roce 2015 se podílel na realizaci stálé expozice archeologie pro muzeum ve Znojmě (vlastní expozice a tvorba exponátů). Tématy jeho obrazů jsou výjevy z podvědomí, biblické náměty, portréty a zpracování automatické kresby.Grafiky jsou tištěny převážně z měděných desek o rozměru 10x15cm, které z nejmenovaného podniku před rokem 1989 pašovala ve své kabelce výtvarníkova maminka. Letošní výstava v Uherském Hradišti nese název Portréty. Na této výstavě autor ukazuje portréty a návody jak pracovat s fotografií, která slouží jako podfotka k dalšímu zpracování. V dnešní době, kdy počítače, chytré telefony dokážou prostřednictví svých apek udělat z fotky malbu ve stylu Van Gogha či Rembrandta Válek použije foto jako základ a mechanicko- výtvarným postupem dále pracuje. Deformuje, koloruje, někdy  přechází až do vlastní malby. Ze základu fotky svými postupy a náhodnými efekty vytváří pro každý portrét jedinečný postu s dopředu neznámým výsledkem. Tak vznikají koláže, muchláže, asambláž, a každá ukáže, co daný postup dokáže. 

Hostem výstavy je Světlana Malinová (*1997)

Studentka čtvrtého ročníku Užité fotografie na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Ve studiu fotografie bude od příštího roku pokračovat na FAMU v Praze. Ve své tvorbě se soustředí na komplexní zkoumání fotografie jako samostatného média. Často kombinuje různé digitální či analogové přístroje. Nutí tím diváka k jinému přístupu k obrazu.

7.4.2017 11:01 • Přečteno: 988x • Autor: Petra Baroňová


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!