Datum: 22. 11. 2024

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
INSPIRACE FOLKLOREM
Kategorie: VÝSTAVY

INSPIRACE FOLKLOREMMěsto Uherský Ostroh ve spolupráci s Klubem kultury Uherské Hradiště srdečně zvou návštěvníky a milovníky výtvarného umění a folkloru na výstavu INSPIRACE FOLKLOREM.

V rámci výstavy  INSPIRACE FOLKLOREM  se návštěvníkům představí výtvarní umělci FRANTIŠEK PAVLICA a JAROSLAV STRNAD.

VERNISÁŽ výstavy se uskuteční  v prostorách Zámecké galerie v Uherském Ostrohu ve středu 3. října v 17 hodin.

VÝSTAVA potrvá od 3. do 31. října 2012.

 

FRANTIŠEK PAVLICA

Narodil se v Kyjově (ročník 1971), od dětství žije v Hroznové Lhotě, kde se prolíná Strážnicko, Dolňácko i Horňácko, takže silná folklorní tradice bezesporu ovlivňuje jeho životní stal i výtvarnou tvorbu. Malovat začal v dětství, v šestnácti letech se stal členem Výtvarné skupiny při tehdejším Sdruženém závodním klubu v Uh.Hradišti, kde ho výrazně ovlivnil významný podagog, teoretik a historik umění (v době normalizace „nepohodlný“) prof. Igor Zhoř z Brna. V praktickém malování se poučil u malíře Karla Benedíka z Veselí nad Moravou. Věnuje se malbě, kresbě, grafice, ilustraci, mozaice a zkouší i plastiku. Autorské výstavy připravil např. V Hroznové Lhotě, Uh.Hradišti, Blatnici, Trenčíně, Il'avě, Zábřehu na Moravě, Praze, Brně, Dubnici nad Váhom, ve Veselí nad Moravou, ale i ve Spojených státech v Chicagu. Zúčastňuje se i kolektivních výstav (Setkání - stretnutie v Uh. Hradišti a Trenčíně), často vystavuje se svými kamarády Janem Botkem a Miroslavem Bystřickým (naposledy v roce 2010 v Olomouci)

Zpočátku maloval klasickou krajinu, pak expresivně pojednané obrazy s duchovně-sakrálními náměty, s rostoucí malířskou zkušeností úspěšně zkusil i disciplinu nejtěžší – figurální motivy a portréty. Před časem začal zkoušet barevnou litografii a jako první přenesl touto technikou obraz, namalovaný pro plakát na "živé jesličky" v Hroznové Lhotě. Zde se poprve inspiroval poetikou inzitních malířů nebo, chcete-li naivistů - také se jim říká "malíři něžného srdce". Během dvou let  takto vytvořil dalších jedenáct listů, v nich námětově zpracoval hospodářský rok a zejména folklorní tradice na Slovácku (tři králové, fašank, vynášení Moreny, šlahačka, májová, pouť, žně, hody, vinobraní, dušičky). Z takto ucelené kolekce vydal uherskohradišťský Klub kultury s velkým úspěchem nástěnný kalendář pro rok 2008 a podobný byl vydán pro charitativní účely i na rok 2011. V těchto obrazech postřehneme osobitou tvarovou, barevnou i perspektivní stylizaci. V uvedené línii tvorby František Pavlica dále pojkračuje, stejně tak se ale věnuje i portrétům - jedno z posledních děl je např. portrét Majstra Martina Hrbáče. Vzhledem k tomu, že loni odkoupil od tiskaře Františka Krňávka z Rovenska tiskařskou dílnu, lze očekávat, že se barevné litografii bude (vedle malby) věnovat i nadále a že tím oživí zájem o uvedenou grafickou techniku i u dalších autorů regionu. František je veskrze pozitivně naladěný člověk, navíc velmi aktivní - má vcelku početnou rodinu, zajímavé podnikání, hraje divadlo a organizuje kulturní akce a pochopitelně maluje. Znám ho dlouho, ale nikdy jsem ho nepotkal ve špatné náladě. Bezesporu dokáže přetlak své energie a dobré nálady předávat svým přátelům. A to i prostřednictvým svých obrazů.

                                                                                           

JAROSLAV STRNAD

Narodil se v roce 1953 v Novém Městě na Moravě, ale od mládí žije v Uherském Hradišti. Vystřídal několik zajímavých zaměstnání, mimo jiné pracoval jako řidič v Okresním kulturním středisku v Uh. Hradišti, pak jako autoopravář, nyní je zaměstnán v ateliéru reklamní fotografie Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Fotografií se vážně začal zabývat poměrně pozdě, někdy kolem rok 1996. Předtím sám pro sebe fotografoval přírodu, především milovanou oblast Chřibů. Zprvu to byly spíše "pohlednicové" záběry, později si začal více všímat výtvarně zajímavých detailů, hledal zajímavé kompoziční řešení, pracoval se světelnou atmosférou. Barva jej začala zajímat spíše jako výtvarný prvek a také jeho fotografie směřovaly k výtvarnému projevu, kdy mnohdy fotografovaný objekt ztrácí svoji vnějškovou podobu a autor nám  transformací předkládá nové, výtvarně působivé obrazové informace. Takto například pohrál s historickými vraty a zámky na hradě Buchlově, programově se věnoval i detailům automobilů - veteránů a historických motocyklů, zaujal ho tvar houslí nebo se inspiroval s krásou a strukturou dřeva. Barevné i černobílé fotografii se věnuje souběžně.

Fotografuje ovšem i reportáž a krajinu. Jelikož je sám aktivní muzikant (folklor, folk, country), často svým objektivem sleduje a zachycuje  muzikanty, tanečníky, zpěváky, fašančáry, účastníky hodů a podobných folklorních slavností. Připravil několik autorských výstav (hrad Buchlov, Klub kultury Koryčany, kaple sv. Barbory, Klub kultury Uh. Hradiště, Foyer Slováckého divadla. Dům kultury Uh. Brod, Knihovna BBB v Uh. Hradišti, Fotogalerie Ročák Valašské Klobouky, Zámecká galerie v Buchlovicích, Městská galerie v Trenčíně apod.). Pravidelně se zúčastňuje družebních výstav autorů Hradišťska a Trenčínska "Setkání - stretnutie" a Folklorního fotosalonu v Uh. Hradišti. Pro výstavu Inspirace folklorem v Uherském Ostrohu vybral seriál fotografií dokumentujících fašankové obchůzky na Uherskobrodsku.

Miroslav Potyka

                                                         

Folklorní inspirace, foto: Mirek PotykaFrantišek Pavlica, foto: Mirek Potyka

foto: Mirek Potyka

26.9.2012 14:57 • Přečteno: 2008x • Autor: Petra Baroňová


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.