Datum: 07. 06. 2023

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
Koncert se nekoná!!! Zpěvy milostné - Graffovo kvarteto a Alfred Strejček
Kategorie: Články na úvodní straně

Koncert se nekoná!!! Zpěvy milostné - Graffovo kvarteto a Alfred Strejček11. 3. - 19:30 - Reduta

Pro nemoc se abonentní koncert 11. 3. 2014 v Redutě

N E K O N Á

NÁHRADNÍ TERMÍN: 29. 4. VSTUPENKY I ABONENTKY ZŮSTÁVAJÍ V PLATNOSTI

Děkujeme za pochopení.

 

ROK ČESKÉ HUDBY

Graffovo kvarteto, které patří mezi přední česká kvarteta mladé generace, vzniklo v roce 1997 na brněnské konzervatoři ve třídě primária Janáčkova kvarteta Miloše Vacka . Soubor již za dob studií na konzervatoři a HF JAMU získal celou řadu laureátských titulů na mezinárodních soutěžích (Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec 1999; Mezinárodní soutěž komorních souborů ACT 2003 – Londýn, Velká Británie; Mezinárodní soutěž "Verfemte Musik" 2005 –Schwerin, Německo), za interpretaci kvartetů Leoše Janáčka pak dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka (2001, 2003). V roce 2005 získalo kvarteto zvláštní cenu francouzské asociace "Forum Voix Etouffés". V roce 2008 získal soubor prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii. 

Na uměleckém růstu Graffova kvarteta se od dob jeho studií na HF JAMU podílí Prof. Adolf Sýkora (člen legendární sestavy Janáčkova kvarteta) a v současné době také Prof. Jerry Horner (člen slavného amerického Fine Arts Quartet). Kvarteto se rovněž opakovaně zúčastnilo řady mezinárodních kurzů komorní hudby, kde mělo možnost studovat pod vedením předních umělců. Byl to například Günter Pichler (Alban Berg Quartett, Vídeň), Norbert Brainin a Siegmund Nissel (Amadeus Quartet, Londýn), László Mezö (Bartók Quartet, Budapešť), Milan Škampa (Smetanovo kvarteto, Praha) a další.

Graffovo kvarteto vystoupilo na stovkách koncertních pódií tří světadílů (Evropa, Amerika a také Afrika). Nahrávky souboru pořídily rozhlasové stanice nejen v Evropě, ale i v zámoří (Český, Slovenský, Chorvatský rozhlas, BBC atd.). Graffovo kvarteto realizovalo rovněž nahrávky na CD. Nahrávka kvartetů Haydna, Mendelssohna a Suka byla označena jako "Nahrávka měsíce" na prestižním britském hudebním portálu MusicWeb International. Soubor na svých koncertech vedle klasického kvartetního repertoáru provedl mnoho světových premiér děl soudobých českých, ale i zahraničních autorů (např. M. Štědroň, M. Slimáček, W. Schulze, H. Neumann, Páll P. Pálsson ad.). Významným počinem je uskutečnění světové koncertní premiéry zapomenutého "nultého" klavírního kvintetu Bohuslava Martinů. Toto dílo, rovněž ve světové premiéře natočil soubor na CD pro firmu Radioservis . Toto CD získalo rovněž titul "Nahrávka měsíce" britském hudebním portálu MusicWeb International.

Alfred Strejček vystudoval herectví na brněnské JAMU a prošel řadou pražských i mimopražských divadel. Hrál postupně v Divadle O.Stibora v Olomouci, v Divadle Jiřího Wolkera v Praze, v Divadle Maringotka, ve Státním divadle v Brně, v Divadle E.F.Buriana a v Divadle Za branou u Otomara Krejči. Je stálým hostem Lyry Pragensis a dlouhá léta vystupoval i v pražské poetické vinárně Viola. Pět let působil jako pedagog uměleckého přednesu na pražské konzervatoři. Patří mezi špičkové interprety poezie a prózy a je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců v uměleckém přednesu. Je držitelem nejvyššího ocenění v tomto oboru – Křišťálové růže. Přednáší též v latině, angličtině, němčině, španělštině a italštině. Má za sebou řadu filmových a televizních rolí – filmy Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Podivuhodná přátelství herce Jesenia, televizní inscenace Josefína, Lásky hra osudná, Smrt a blažená paní, Malá mořská víla a j. Je vyhledávaným interpretem melodramatických děl. Spolupracuje s našimi nejvýznamnějšími hudebními tělesy i sólisty – Česká filharmonie, FOK, SOČR, Janáčkovo kvarteto, Musica Bohemica, Chairé, Virtuosi di Praga, Barock Jazz Q, Big band Českého rozhlasu, Štěpán Rak, Václav Hudeček, Jiří Hlaváč, Miroslav Petráš, Jaroslav Svěcený, Ivan Ženatý a další. Jeho hlas se vepsal do povědomí posluchačů rozhlasu i televize. Významná je i jeho činnost moderátorská. 15 let uváděl v ČT přímé přenosy jazzového cyklu Hudební studio M a dodnes provází veřejné rozhlasové nahrávky Big bandu Českého rozhlasu, vedeného Václavem Kozlem. Společně se Štěpánem Rakem je nositelem ceny UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius, se kterým oba umělci vystoupili na více než šesti stovkách koncertů ve dvaatřiceti zemích čtyř kontinentů.

Ctibor Bártek je absolventem Konzervatoře a JAMU v Brně. V letech 1991-1993 byl členem Filharmonie Brno a  od roku 1991 také Souboru bicích nástrojů DAMA DAMA. Jako univerzální hráč na bicí nástroje koncertuje a natáčí pro divadla, rozhlas i televizi. Spolupracuje s řadou rozmanitých hudebních osobností a těles ( Prague Modern, Městské divadlo Brno, Agon orchestra, Melos Ethos Ensemble, Brno Contemporary orchestra, Javory Petra a Hany Ulrychových, Hana Robinson trio, Jiří Pavlica, Jaromír Hnilička, KK Band, Klezmehrin, Divadlo šansonu a další). S různými hudebními formacemi účinkoval v mnoha zemích Evropy a Ameriky. Podílel se na natočení více než 40 CD a řadě muzikálů (Hamlet, Kleopatra, Babylon, a další). Pedagogicky působí na Konzervatoři Brno.

 

Program:

Leoš Janáček

Moravské zpěvy milostné (verze pro smyčcové kvarteto)

Presto

Jiří Wolker

Pohádka Jony z cirku

Pavel Haas

Smyčcový kvartet č. 2 "Z Opičích hor"

Krajina /Andante/

Kočár, kočí a vůz /Andante/

Měsíc a já /Largo e misteriososo/

Divá noc /Vivace e con fuoco/

---------

Jiří Wolker

Výběr z milostné poezie

Háj
K svátku mé milé
Vzdálená milá
Šťastnému děvčeti
Zamilovaný
Nevěrná
Modré s nebe /úryvek/
Sestra /úryvek/

Leoš Janáček

Smyčcový kvartet č. 2 "Listy důvěrné"
Andante
Adagio
Moderato
Allegro

Účinkují:
Alfred Strejček - recitace
Graffovo kvarteto
Štěpán Graffe, Lukáš Bednařík 
- housle, Lukáš Cybulski - viola, Michal Hreňo - violoncello
Ctibor Bártek - bicí nástroje

4.3.2014 11:13 • Přečteno: 3530x • Autor: František Elfmark


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.