Vernisáž výstavy Zahrádkáři se uskuteční v Galerii Vladimíra Hrocha v Klubu kultury v úterý 21. listopadu 2017 v 17 hodin. Mezi autory, kteří se na kolektivní výstavě představí, jsou Miroslav Malina, Renata Střelcová, Jaromír Kliment, Zdeněk Kup, Michal Malina, Zdeněk Tománek, Lukáš Malina, Jaroslav Kovanda, Josef Fantura, Lubomír Fiala. Výstavu je možné navštívit do 5. ledna 2018.
Více o výstavě poodhalil v rozhovoru v Dobrém dni s Kurýrem akad. malíř Miroslav Malina.
Zahrady vnitřní i reálné
Malíř Miroslav Malina je iniciátorem výstavy Zahrádkáři. Foto: KKUH
Deset výtvarníků, desatero vyjádření....
Znázornit každý zcela po svém vlastní zahradu si zvolili za úkol autoři vystavující na netradiční výstavě se zcela prozaickým názvem Zahrádkáři. Miroslav Malina, Renata Střelcová, Jaromír Kliment, Zdeněk Kup, Michal Malina, Zdeněk Tománek, Lukáš Malina, Jaroslav Kovanda, Josef Fantura a Lubomír Fiala – to je deset tvůrců, kteří se stali zahrádkáři svých reálných i vnitřních zahrad. Kam každého z tvůrců tato koncepce zavedla, budou moci návštěvníci spatřit na vernisáži v úterý 21. listopadu v Galerii Vladimíra Hrocha v uherskohradišťském Klubu kultury. Výstavu je možné navštívit do 5. ledna.
Proč vlastně Zahrádkáři?
Původně se měla výstava jmenovat „Zahrádkáři sobě“ jako odkaz na Bohumila Hrabala a jeho Slavnosti sněženek. Nakonec jsme to zjednodušili na Zahrádkáře. Ve výtvarném umění i umění vůbec existuje určitá symbióza se zahradou. Vždyť spousta malířů měla v zahradě ateliér a tu zahradu měli a malovali - např. Monet, z českých Vladimír Komárek...
Ale to není ten hlavní důvod…
Víte, když potkáte zahrádkáře, tak vám může povídat o různých příčinách úrody i neúrody a všichni mu věří. A mně už s tím došla trpělivost. Vidím v zahrádkaření a malování podobnost. Tvorba - to jsi ty, ty máš špatný den, že ti to zrovna nejde. Je to podobný proces jako s úrodou... Taky mě inspirovaly úchvatné verše O zahradnictví benediktinského mnicha z 9. století jménem Walafrid Strabo.
Jak myslíte, že toto pojetí přijme veřejnost?
Mně připadá motiv zahrady jako obrazu dostupný pro člověka, který přijde na výstavu a myslí si: „Tak se ukaž, umělče, cos nám to tady vytvořil.“ Stejně jako by říkal: "Tak se ukaž, zahradníku!" Takže i když jsou na výstavě i abstraktní obrazy, které nemají se zahradou nic společného, v tom základním motivu na ně nahlížíme jako na stvořenou zahradu. O nic jiného nejde - připodobnění procesu tvorby - zahrádkář umělcem, umělec zahrádkářem.
Kdo je tedy těch deset zahrádkářů?
Do této výstavy se mnou jdou moji přátelé, mezi kterými jsou profesionální umělci i nadšení samouci.
Zrál ve vás tento nápad dlouho?
Myslím, že ve mně časem zrál, a cítím, že tu zahradu vlastně už dlouho podvědomě maluju… Víte, dnes se mluví o kumštu tak, že lidé přestávají umění vnímat, protože vidí modernu a té nerozumí… Ale zahrádka, to mi připadalo, že je téma, které může pomoci porozumět.
https://www.idobryden.cz/kultura/zahrady-vnitrni-i-realne-rn/b4d80ec6-c5ed-11e7-ba7b-005056ab0011/
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.