Datum: 22. 11. 2024

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
Fotoohlédnutí za violoncellovým recitálem
Kategorie: Články na úvodní straně

Fotoohlédnutí za violoncellovým recitálem 10. 10. v 19:30 hodin v Redutě

V úterý jsme zahájili cyklus vážné hudby violoncellovým recitálem Jana Páleníčka a Jitky Čechové. Návštěvníci ve vyprodaném sále slyšeli díla Bohuslava Martinů, Josefa Páleníčka a Sergeje Rachmaninova.

Fotografie z koncertu najdete na našem FACEBOOKU.

 

JAN PÁLENÍČEK - VIOLONCELLO
Jan Páleníček je přední český sólista a komorní hráč, nositel velké rodinné hudební tradice klavíristy a hudebního skladatele Josefa Páleníčka, zakladatele Smetanova tria. Jan Páleníček vystudoval konzervatoř a AMU v Praze u dvou nejlepších pedagogů té doby, prof. Saši Večtomova a prof. Miloše Sádla, komorní hudbu pak ve třídě prof. Josefa Vlacha. 
Setkání s Paulem Tortelierem, světoznámým francouzským violoncellistou, byl vrcholem doby Páleníčkova uměleckého zrání. Účast na mezinárodních soutěžích mu přinesla řadu ocenění laureáta (Concertino Praga, Markneukirchen – Německo, Beethovenova soutěž v Hradci u Opavy ad.). 
Jako sólista spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry, koncertní cesty ho zavedly do mnoha zemí Evropy, ale i Ameriky, Afriky a Japonska. Komorní hudba je pro Jana Páleníčka věcí srdce. Je členem Smetanova tria spolu s houslistou Jiřím Vodičkou a klavíristkou Jitkou Čechovou. Jako pedagog působil řadu let na konzervatoři a AMU v Praze. Natočil více než dvě desítky CD pro české i zahraniční společnosti (k vrcholům patří nahrávka Dvořákova Koncertu h moll, Čajkovského Rokokových variací, Beethovenova trojkoncertu a Brahmsova dvojkoncertu). Z komorní oblasti se mezinárodního uznání dostalo nahrávkám díla S. Rachmaninova, J. Brahmse, L. v. Beethovena a B. Martinů

JITKA ČECHOVÁ - KLAVÍR
Po studiu na konzervatoři Praze (prof. Novotný) pokračovala ve svém hudebním vzdělávání na Akademii múzických umění v Praze (prof. Toperczer). Velký vliv na rozvoj její hudební individuality měla postgraduální studia v Paříži a ve Freiburgu a na různých mistrovských kurzech. Jitka Čechová získala titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží. Jako sólistka je velmi vysoko ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a také v zámoří, kde spolupracuje s významnými orchestry a vystupuje se sólovými a komorními programy. Je pravidelně zvána na velké hudební scény a festivaly.
Komorní hudba je pro Jitku Čechovou jednou z nepostradatelných složek její hudební identity. Jako pianistka Smetanova tria se této činnosti věnuje s plným emotivním zaujetím, podpořeným brilantní technickou vybaveností jejího sólistického zázemí. V duchu společenství Smetanova tria spolupracuje v komorním duu i se svými triovými partnery (Jiří Vodička – housle, Jan Páleníček – violoncello) a vystupuje v rámci kombinovaných programů tria i sólově.
Těžiště repertoáru Jitky Čechové představují díla českých autorů – B. Smetany, A. Dvořáka, L. Janáčka, B. Martinů. Jitka Čechová natočila řadu nahrávek u firem Intercord, BMG, Lotos, Cube. V roce 2014 dokončila pro vydavatelství Supraphon kompletní nahrávku klavírních děl Bedřicha Smetany (8 CD), která sbírá ocenění významných hudebních kritiků a časopisů v tuzemsku i zahraničí. Nedávno dokončila kompletní nahrávku klavírních koncertů Josefa Páleníčka ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V současnosti se významnou měrou podílí na unikátní souborné nahrávce 550 sonát Domenica Scarlattiho pro Český rozhlas.
V posledních letech vedla mistrovské kurzy v Praze, Londýně, Manchesteru, Brazílii, Los Angeles, Wisconsinu v USA a v Luxemburgu.

Dalším koncertem bude KONCERT K PAMÁTCE ZESNULÝCH, který se koná v pátek 3. listopadu v kostele sv. Františka Xaverského na Masarykově náměstí.

17.10.2017 15:52 • Přečteno: 2489x • Autor: Markéta Macháčková


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.