Datum: 24. 04. 2024

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
ÚNOR VE ZNAMENÍ VÝSTAVY ČLENŮ SVUM
Kategorie: Články na úvodní straně

ÚNOR VE ZNAMENÍ VÝSTAVY ČLENŮ SVUMSrdečně zveme...

Dne 10. února bude v 17 hodin slavnostně zahájena členská výstava SVUM (Sdružení výtvarných umělců moravských Hodonín) v Galerii Vladimíra Hrocha. V Uherském Hradišti představí svou poslední tvorbu celá řada umělců, kteří jsou členy spolku, ale rovněž i několik hostů. 

Výstava potrvá do 31. března 2016.

 

SDRUŽENÍ  VÝTVARNÝCH  UMĚLCŮ  MORAVSKÝCH  (SVUM)

Sdružení výtvarných umělců moravských Hodonín patří mezi nejstarší umělecké spolky u nás. Bylo založeno v roce 1907 a mezi zakládající členy patřily výrazné osobnosti tehdejšího uměleckého života,  např.  Joža Uprka, Max Švabinský, Jakub Obrovský aj. Jako  jiné umělecké spolky, byl i SVUM v padesátých letech minulého století zrušen a jeho činnost byla obnovena až v prosinci roku 1990.
V současné době má SVUM 16 členů : (Milan Bruchter, Jaroslava Garšicová, Ivan Hodonský, Viktor Kováč, František Květoň, Vlastimil Mahdal, Vladimír Obr, Jana Ondrušová - Wünschová, Milan Raška, Petr Raška, Oldřich Štěpánek, Božena Uhrová, Jaromír Míčka, Libor Juřena, Karel Křivánek a Daniela Sadkeová) a představuje  otevřený a moderní spolek.
Umělecká tvorba členů  sdružení se těší  širokému zájmu návštěvníků galerií a výtvarných síní v Hodoníně i v řadě míst na Moravě a v Čechách. Od roku 1991 připravil SVUM několik desítek výstav svých členů a hostujících umělců např. v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci  aj.
V Galerii výtvarného umění v Hodoní ně  spolek organizoval výstavní cyklus Mladí hosté SVUM. Klub přátel SVUM  pořádá  besedy a poznávací zájezdy do významných  zahraničních galerií a muzeí.  
Sdružení výtvarných umělců moravských v Hodoníně  výrazným způsobem ovlivňuje  kulturní  dění nejen v regionu,  což dokládá i Cena za přínos hodonínské společnosti za rok 2007 udělená  Městem  Hodonín, ale svým významem  se stalo nedílnou součástí dnešního kulturního života.

www.svum.org

26.1.2016 14:55 • Přečteno: 3133x • Autor: Markéta Macháčková


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.