Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2015: FOTOGALERIE I. a FOTOGALERIE II.
Tisková zpráva:
Babí léto prohřálo festivalem roztančené a rozveselené Uherské Hradiště
Největší uherskohradišťský kulturní svátek v roce – Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, plné folkloru, lidových tradic a řemesel, ochutnávek vína, ale i otevřených historických památek se konal v uplynulých dvou dnech (12. a 13. září) v Uherském Hradišti už potřinácté v řadě.
Letošní, prosluněný ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek přilákal do Uherského Hradiště opět desetitisíce návštěvníků. V honosném, zhruba dvě hodiny trvajícím průvodu s podtitulem „Za vínem do Hradišťa“, kterým slavnosti tradičně v sobotu začínají, prošlo letos více než pět tisíc krojovaných účastníků. Do centra města, na Masarykovo náměstí, je přivedli vyvolávači na koních, členové Jízdy králů z Kunovic. V průvodu se představilo takřka 90 měst a obcí ze Slovácka a dalších hostů.
"Slavnosti jsou naše chlouba, jsme pyšní, že je máme a že je zde stále tolik nadšených lidí, kteří tuto velkolepou oslavu lidových tradic, folkloru a úrody berou za své a jsou ochotní jí obětovat ohromné množství energie a času," řekl starosta města Stanislav Blaha.
Po oba víkendové dny diváci mohli vidět vystoupení folklorních souborů, cimbálových muzik i dechových hudeb, ale i hudbu jiných žánrů ve více než 100 připravených pořadech. Základní programová linie se v minulých ročnících osvědčila, a proto se její nosná struktura letos nezměnila. Byl posílen program na Mariánském náměstí, což se u diváků setkalo s příznivou odezvou. Velmi atraktivní bylo pro návštěvníky i zařazení nových pořadů - Židovská svatba či moderovaná přehlídka vázání šátků a tanců vybraných lokalit s názvem „Uvážu si šátek, červený jak plameň“.
Během sobotního programu nechyběly tradiční prezentace jednotlivých mikroregionů, lidových řemesel nebo vinný stan na Masarykově náměstí. Po oba dny na Masarykově i na Mariánském náměstí probíhal Jarmark lidových uměleckých řemesel, na němž se tradičně představili, kromě jiných výrobců, také nositelé ceny ministra kultury Nositel tradice lidových řemesel a uherskohradišťské Ceny Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby. Opomenout nemůžeme ani výrobce zboží, které nese označení Tradiční výrobek Slovácka. Jarmark doplňovala občerstvení s řadou krajových specialit.
Také 13. ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek proběhl stejně, jako všechny předešlé ročníky, za výrazné podpory Nadace SYNOT. I letos bylo nedílnou součástí slavností již tradiční Putování Vinohradskou ulicí.
V rámci návštěvníky čekaly otevřené vinné sklepy, skvělé víno a burčák, cimbálové muziky a folklorní soubory. Bohatý doprovodný program myslel na celé rodiny, včetně dětí. Každý malý návštěvník si mohl na vlastní kůži vyzkoušet řemesla našich babiček a dědečků, jako například stloukání másla, pletení náramků nebo lisování hroznové šťávy.
Součástí letošních slavností bylo také otevření unikátního projektu Slovácké tržnice, která nabízí výhradně místní produkty. Cílem je podpořit drobné podnikatele a živnostníky a zákazníkům nabídnout pod jednou střechou kvalitní výrovky ze Slovácka. Aby se hosté slavností nemuseli obávat „koštovat“ víno a burčák, dopravu mezi jednotlivými stanovišti zajišťoval zdarma tzv. vinařský vláček.
Během letošních slavností návštěvníci na Slovácku vypili desetitisíce litrů burčáku a snědli stovky kilogramů klobás.
Nedělní den patřil jako obvykle zejména památkám, letos bylo v Uherském Hradišti pro návštěvníky bezplatně zpřístupněno 26 historických památek. Pro veřejnost byla otevřena také bývalá uherskohradišťská věznice, o jejíž návštěvu byl, obdobně jako vloni, vysoký zájem návštěvníků.
Jan Pášma, tiskový mluvčí města Uherské Hradiště
Magda Pekařová, tisková mluvčí Holdingu Synot
foto: Martina Zapletalová, Helena Nevyjelová, FOTOGALERIE
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.