Datum: 24. 04. 2024

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
Festival přenesl posluchače do vzdálené Moldávie
Kategorie: Články na úvodní straně

Festival přenesl posluchače do vzdálené Moldáviesobota, 7. října v 19:30 hodin

      

Další fotografie naleznete ve fotoalbu na našem facebooku.

Dvě hodiny doslova nabité rozmanitými podobami folkloru zažili v sobotu večer návštěvníci Festivalu hudebních nástrojů lidových muzik v pořadu Různí se různí aneb Na východ od (muzikantského) ráje.

„Pokud se dělá folklor srdcem, je to správné.“ vystihla moderátorka večera Magdalena Múčková to, co měli všichni vystupující společné, navzdory tomu, jak odlišné pojetí folkloru bylo. Zatímco loňský ročník festivalu patřil výhradně ženám, letos se na podiu velkého sálu Klubu kultury vystřídaly čtyři ansámbly s mužským obsazením, které ve všech případech zpestřovala vždy jedna žena. Strhující večer uvedl zpěv Josefa Bazaly se Staroměstskými mládenci, kteří předvedli také verbuňk – památku nehmotného dědictví Unesco. „Jsme vděční, že jsme mohli být součástí takového večera.“ uvedl starosta Starého Města Bazala. Po „domácím“ folkloru přivítalo publikum bouřlivým potleskem i hvízdotem, slovy moderátorky „hudební nářez“, Rusín Čendeš Orchestra, který předvedl moderní stylizace lidové hudby. Po něm ale následovala jiná poloha folkloru – ryzí a autentická, ale neméně živelná a strhující. Až z Moldávie přijel tamní národní umělec, multiinstrumentalista Tudor Ungureanu a jeho sedmičlenná skupina Stefana Vody. Publiku učarovali nevšedními tóny, které vyluzovali na nástroje: kobza, kavala, tilinca, panova flétna a další. Posluchači oněměli úžasem, když jeden z hudebníků přenesl do sálu svou imitací snad všechny zvuky moldavské přírody. Tím ale programové lahůdky nebyly zdaleka vyčerpány. V sobotní večer se kromě verbuňku představila v Hradišti i další z památek Unesco – fujara ve vystoupení L'udové hudby Juraja Pecníka z Podpol'ania. Závěrečný potlesk večera pak patřil také Janu Maděričovi z Klubu kultury, který dlouhá léta festival připravuje.

Součástí galavečera festivalu – Ozvěn slováckých slavností vína bylo předávání ocenění Vinařská obec roku. Z rukou starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy jej převzali starostové obcí Kněžpole a Korytná, v oceněné Spytihněvi se oddávali hodovým radovánkám, tudíž se předávání nezúčastnili. Oceněné obce vybírá každoročně komise složená ze zástupců mikroregionů Slovácka a podporovatelů Slováckých slavností vína.

 

9.10.2017 11:08 • Přečteno: 2305x • Autor: Markéta Macháčková


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.