Datum: 19. 06. 2024

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
Rafal Sarnecki Trio (PL)
Kategorie: Články na úvodní straně

Rafal Sarnecki Trio (PL)     V rámci abonentního cyklu JAZZ V REDUTĚ se ve čtvrtek 24. ledna 2013 v 19:30 v Redutě představí RAFAL SARNECKI TRIO v sestavě Rafal Sarnecki - kytara, Wojciech Pulcyn - kontrabas a Paweł Dobrowolski - bicí.

Rafal Sarnecki, původem z Varšavy, je jazzový kytarista a skladatel žijící dnes již v New Yorku. Svoji brilantní hudební kariéru zahájil v roce 2002 po vítězství v mezinárodní jazzové kytarové soutěži “Guitar City”. Když se v roce 2005 stěhoval do USA, měl v rodném Polsku již pověst jednoho z nejkreativnějších hudebníků nastupující mladé jazzové generace. Byl tehdy médii označován jako “čerstvý vítr a velká naděje polského jazzu”. Například jeho dávný spoluhráč Pawel Kaczmarczyk o něm říká: “Rafal je opravdový génius jazzové kytary, takový polský David Dorůžka…” V roce 2005 získal Sarnecki stipendium v prestižním hudebním programu na New School University na Manhattanu, kde v roce 2008 absolvoval. O dva roky později pak ziskal magisterský titul na The Queens College, taktéž v New Yorku. Během sedmiletého působení na newyorské hudební scéně si zahrál s takovými hvězdami jako jsou Ben Wendel, John Escreet, Colin Stranahan a Dana Hawkins. Rafal se též pravidelně a každoročně vrací do Evropy, vystupoval i v Izraeli a má za sebou též opakovaná turné na východním i západním pobřeží Spojených států.

Rafal Sarnecki nahrál jako lídr dosud jen dvě CD. Debut Song >From a New Place (Písně z nového místa, 2008) byl nominován v roce 2009 na cenu Fryderyk, což je polská obdoba našich Andělů. Druhé album, The Madman Rambles Again (Šílenec se znovu prochází, 2011) bylo již natočeno u amerického labelu „Fresh Sound New Talent“. Listina umělců, kteří nahrávali pro toto prestižní vydavatelstvi, obsahuje mimo jiné jména jako Brad Mehldau nebo Kurt Rosenwinkel. Dave Sumner z All About Jazz vybral album mezi tucet nejzajímavějších desek natočených v roce  2011 (dle redakčního výběru) a časopis Hi – Fi je dokonce zařadil mezi pět vůbec nejlepších jazzových alb roku !!!  V současnosti Rafal hraje své skladby s množstvím seskupení a v různých nástrojových obsazeních. Jeho evropské trio tvoří kromě něj Wojciech Pulcyn na kontrabas a Paweł Dobrowolski na bicí. Styl tria lze popsat jako moderní jazz s delšími, tvořivými a klidnými pasážemi, osvěžený postupným rozvíjením melodických motivů, zároveň ale i rozrušovaný nepravidelnými rytmickými vzorci. Prostě vybrané hudební lahůdkářství servírované na stříbrném podnose!!!

 
7.1.2013 9:28 • Přečteno: 3809x • Autor: František Elfmark


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.