Datum: 14. 07. 2024

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
J. V. STANĚK - MUZIKANTSKÁ KRAJINA
Kategorie: Články na úvodní straně

J. V. STANĚK - MUZIKANTSKÁ KRAJINA7. a 8. listopadu 2014 - 19:30 - Reduta (pátek - CM J. Čecha, Muzička (Praha), CM St. Gabriela, CM Harafica, sobota - Hradišťan, CM Harafica, CM St. Gabriela, CM J. Čecha)

Ve dnech 7. a 8. listopadu v 19:30 se ve velkém sále Reduty uskuteční Muzikantská krajina, hudební vystoupení k poctě velké osobnosti regionu – Jaroslava V. Staňka, zakladatele a primáše Hradišťanu, uměleckého vedoucího souboru, scénografa Slováckého divadla, malíře, zakladatele Hradišťánku a především pak člověka, jehož si lidé vážili a dodnes v nich jeho odkaz přežívá. Mohli bychom hovořit o dvou vzpomínkových večerech, nepůjde však zdaleka jen o nostalgické vzpomínání.

Jak sám název napovídá, myšlenkou setkání bylo představit rozmanitost krajiny Slovácka, rozmanitost muzik a jejich stylů, rozmanitost, kterou Staněk dokázal zachytit nejen štětcem, ale zejména pak v hudbě. To ostatně znovu a znovu připomínají také pokračovatelé jeho hudební tradice. V průběhu obou večerů si proto zahrají právě muziky, které jsou Staňkem více či méně ovlivněny. V pátek vystoupí CM J. Čecha, CM St. Gabriela, CM Harafica a Muzička, v sobotu pak CM Harafica, CM St. Gabriela, CM J. Čecha a Hradišťan.

V dnešní době jsme svědky jisté renesance folkloru. Mladí lidé mají stále více zájem přivonět k tradicím. I proto je na místě připomenout, kdo Jaroslav V. Staněk byl.  Že vychoval celou řadu dětí, z nichž jsou dnes vedoucí souborů a muzik, že jim ukázal cestu, že on byl tím důležitým semínkem, z něhož současný folklor vzklíčil a vyrostl. Staněk miloval tradice, ale cítil potřebu posouvat je dál. V hudbě ani choreografiích se nebál experimentovat. A lidé jeho postupy ctili. „Tatínek by měl určitě radost, že je dnes tady tolik muzik. Ve spoustě z nich by našel kousek sebe. Těší mě, že se lidé, které kolem sebe sdružil, a které ovlivnil, budou moci sejít, chvíli pobýt, a že jim bude spolu dobře,“ míní Radka Baboráková, Staňkova dcera.

21.10.2014 14:44 • Přečteno: 3299x • Autor: František Elfmark


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.