Datum: 25. 04. 2024

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
HRADIŠŤSKÝ FOLKOLÁČEK
Kategorie: Články na úvodní straně

HRADIŠŤSKÝ FOLKOLÁČEKpátek 24. října - 19:00 - Reduta - vystoupí kapely: POUTNÍCI, YANTAR, DĚVČICE

I letos opět přiveze pořádnou porci folku... 

 

POUTNÍCI

Dne 4.12.1970 se konalo v Country klubu v Maloměřicích první vystoupení dnes již legendární kapely, hrající bluegrass a country, která si říká Poutníci. Již od prvních koncertů a hudebních přehlídek se skupina řadí do brněnské a krajské špičky této hudby, což potvrdila i svými postupy do celostátního finále soutěže, jež měla tenkrát velký zvuk a jmenovala se Porta. Samozřejmě, že čím déle Poutníci hráli, tím se zdokonalovala jejich hra, ale také se měnily sestavy. Jediným, kdo stále zůstával, byl jeden ze zakládajících členů skupiny, František Linhárek.

Rok 1974 a rok 1979 byly velmi důležité, neboť přichází tři velké postavy Poutníků a sice kytarista a zpěvák Zdeněk Kalina a banjista ale hlavně skladatel a zpěvák Robert Křesťan s mandolinistou Pavlem Petrželou. Skupina se začátkem osmdesátých let konsoliduje a začíná vítězit na mnoha přehlídkách a vítězí i na již zmíněné Portě v letech 1981 až 83.

V roce 1987 kapele vychází první deska a o rok později se vydává na úplnou profesionální dráhu v sestavě: kapelník, kytara František Linhárek; banjo, zpěv Robert Křesťan; banjo, housle a saxofon Luboš Malina; kytara, zpěv Zdeněk Kalina; mandolína Jiří Plocek; kytara Mirek Hulán; kontrabas, zpěv Jiří Pola a konferenciér Josef Prudil. Tato sestava patřila v historii k těm slavnějším. Vydala pět CD, navštívila spoustu zemí Evropy a dostala dvakrát ocenění za nejlepší neamerické CD roku v USA (1989 a 1990 od organizace SPBGM). Kromě toho odehrála kapela stovky koncertů po tehdejším Československu.

V roce 1991 v létě končí tato sestava svou činnost. František Linhárek odchází a nadále se věnuje pouze činnosti managerské. Kapelníkem se stává Mirek Hulán. Přichází poprvé v historii Poutníků zpěvačka Hana Černohorská a vrací se po letech banjista Svaťa Kotas s houslistou Ladislavem Cejnkem. V této sestavě, kromě vystupování v zahraničí, především v Rakousku, vydala kapela dvě CD a v roce 1997 se rozchází a vzniká další sestava souboru a zdá se, že opět vrcholná.

Kapela má od podzimu roku 1997 dva nové členy a hraje v této sestavě: Jan Máca - mandolína a housle, mimochodem jeden z nejtalentovanějších muzikantů českého bluegrassu devadesátých let. Petr Brandejs - banjo (poslední dva roky vítěz ankety bluegrassové asociace banjista roku, podobně jako Máca v mandolině). Jiří Karas Pola - kontrabas, zpěv, konferování koncertů a kapelník. Mirek Hulán - sólová kytara a Zdeněk Kalina - doprovodná dvanáctistrunná kytara a zpěv.

V této sestavě se snoubí zkušenost stáří s drajvem a uměním mládí. Poutníci natočili za poslední tři roky stejný počet CD. Ty vydala firma GZ Loděnice a sice v pořadí 1997 "Co už je pryč", 1998 "Krajní meze" a v roce 1999 kompilaci s názvem "Vzpomínky". Většina nahrávek z těchto nosičů vznikla ve studiu Českého rozhlasu Brno pod vedením hudebního režiséra Milana Vidláka. Tři písničky vyšly také na kompilaci "Country fontána, Banjo Jamboree 98 a Prázdniny v Telči". Skupina vystoupila za toto zmíněné období osmkrát v televizi a samozřejmě se hrají její písničky, jak ty nové tak ty starší, v mnoha rozhlasových stanicích soukromých i státních.

Od října roku 2001 hrají Poutníci v obměněné sestavě. Odchází dlouholetý sólový kytarista Mirek Hulán, za kterého přichází Jirka Mach až z Českých Budějovic. Jirka hraje převážně na mandolínu. Skupina ho ale využívá také jako houslistu a kytaristu a hlavně jako zpěváka. Jirka posílil poutnické vokály a vedla Kaliny a Poly zpívá také sólově. Hráč na mandolínu Honza Máca přešel na sólovou kytaru. Soubor v této sestavě natočil CD pro firmu Jihomusic z Českých Budějovic a to v roce 2003 pod názvem Smích i pláč.

1.9.2005.Peter Mečiar z Prievidze na Slovensku, takto banjista, dobrista a hráč na steel kytaru,střídá Petra Brandejse. Jeho mládí a talent budou další devizou poutnického soundu. Na podzim roku 2006 Poutníci natočili CD s názvem Poutníci 2006.8.9.2007 kapela v Oslavanech u Brna odehrála třítisící koncert ve své historii.Zdeněk Kalina, kytarista a zpěvák, se v říjnu 2007 rozhodl že bude hrát se skupinou jen jako host na důležitých poutnických koncertech a akcích kolem Brna.Stal se emeritním Poutníkem.

Začátkem března 2009 nahrazuje zpěváka a mandolínistu Jřího Macha mladičký zpěvák a kytarista Jakub Bílý z Ostravy

Celý rok 2010 jezdili Poutníci s programem " Poutníci slaví 40" Vrcholem celoročních oslav byla společná šňůra s Robertem Křesťanem a jeho Druhou trávou a hlavně koncert 4.12.2010 v Brně v KC Omega na Musilově ulici. Poutníci také tento den pokřtili poprvé svoje 13. CD s názvem " Poutníci slaví 40 live"

V roce 2011 kapela jezdila v ustálené sestavě : kontrabas, zpěv - Jiří Karas Pola, mandolína, kytara, zpěv - Jan Máca, banjo, dobro - Peter Mečiar a kytara, zpěv - Jakub Bílý.Jako host vystupoval na koncertech v Brně a blízském okolí kytarista a zpěvák, emeritní Poutník Zdeněk Kalina.

Rok 2012 bylo odehráno 129 koncertů, kapela hrála velmi často v zahraničí, v Polsku, Německu a na Slovensku.Sestava muzikantů stále stejná jako v předešlém roce.

Rok 2013 odehráno 127 koncertů a vzniklo 14. poutnické CD s názvem ,,Country vánoce".

 

DĚVČICE

Folková kapela Děvčice vznikla v roce 2005 a formovala se až do roku 2013. Nyní hraje ve složení Radka Ondrejková, Nela Janásová, Klára Maťašová, Eva Králíčková, Bára Zapletalová, Alžběta Kolomazníková a Táňa Zatloukalová.

V dřívějších letech se kapela věnovala písním známých interpretů, jako je např. kapela Javory, Fleret, Vlasta Redl, Čechomor, Koňaboj a další. Jelikož jsou Děvčice z Moravy a mají rády folklor, začaly se později věnovat lidovým písním, které si předělávaly do folkového provedení.

Od roku 2011 Děvčice skládají své vlastní písně. Texty vytváří Pepa Ondrejka (textař, zvukař, řidič a podpora kapely) a hudbu skládá kapelnice Radka Ondrejková.

Mezi dosavadní úspěchy kapely patří dvojnásobné vítězství v Chřibsko-karpatském oblastním kole soutěže Porta, a také 2. místo v ceně diváků v národním finále soutěže Porta v Řevnicích. V letošním roce kapela na Chřibsko-karpatské oblastní Portě získala 3. místo a 1. místo v ceně diváků.

Děvčice vydaly své první studiové CD s názvem Ráda tančím, ráda piju. CD považují prozatím za největší úspěch kapely. Bylo nahráno v červenci roku 2012 a pokřtěno v prosinci téhož roku. Děvčice v současné době plánují nahrát nové CD, kde chtějí prezentovat pouze vlastní tvorbu.

SLOŽENÍ KAPELY:

Radka Ondrejková (kapelnice) – cimbál, kytara, el. basa, cajon, zpěv

Nela Janásová – el. basa, bongo, cajon, tamburína, zpěv

Klára Maťašová – housle, viola, cajon, zpěv

Eva Králíčková – housle

Alžběta Kolomazníková – kytara

Bára Zapletalová – flétny (příčná, zobcová, altová)

Táňa Zatloukalová – kytara, zpěv 

 

YANTAR

Břetislav Uhlíř                   - sólový zpěv, akustická kytara, perkuse, hudba

Veronika Ušpáková         - sólový zpěv

Richard Baťka                  - el. kytara, zpěv, hudba, texty

Otakar Herák                    - el. kytara, zpěv, perkuse, texty

Martin Balšínek                - basová el. kytara

Jiří Horák                           - bicí

YANTAR je autorská hudební skupina, která se ve své tvorbě zaměřuje na zpracování a interpretaci vlastních zpěvných, rytmických a melodických skladeb. Stylově jde o příjemný folk s prvky rocku, popu a moderního country.

K přednostem kapely patří zejména zpěvné melodické písničky. Zajímavostí je využití tří kytaristů. K posledním úspěchům Yantar řadí například účast ve finále kapel na festivalu Okolo Třeboně 2010.

Aktuální hudební nahrávkou kapely je CD „Yantar – Moje noci“, vydané na jaře roku 2014 vlastním nákladem.

Hudební skupina Yantar vznikla v Břeclavi na jaře roku 2001 a během své existence několikrát obměnila sestavu a obsazení. Lídrem kapely je hlavní zpěvák Břeťa Uhlíř, nicméně Yantar se snaží spíše o kolektivní pojetí a prezentaci.

Během let se kapela Yantar postupně zvukově dostala od čistě akusticky folkových začátků a tramp-folkové tvorby až k nynějšímu melodickému elektrifikovanému folku s prvky rocku, popu a moderního country. Zajímavostí je využití tří kytaristů.

Tvorba kapely stojí na vlastních česky zpívaných melodických skladbách, které mají vesměs klasickou písňovou formu se spíše přímočařejšími aranžemi. Repertoár je složen výhradně z písní kvalitní vlastní tvorby. Zpracování skladeb je výsledkem práce celé kapely. V textech se odráží jak věci obyčejné, tak i témata nadčasová. Některé texty dokonce svérázně glosují čistě aktuální celospolečenské nebo lokální záležitosti.

Tři z nynějších členů Yantaru byli u vzniku kapely v roce 2001 a pouze dva jsou jejími členy nepřetržitě. Jsou to Břeťa Uhlíř a Ota Herák. Další personální zajímavostí je to, že Ríša Baťka, jenž přišel do Yantaru v roce 2004, se s Břeťou Uhlířem a Martinem Balšínkem potkal ještě před vznikem Yantaru v mladé akusticky folkové kapele Slunovrat Břeclav v letech 1998 – 1999 a dokonce ještě předtím vytvořil s Břeťou Uhlířem v letech 1995 – 1998, během studia gymnázia, studentské folkové duo.

V roce 2010 se kapela zúčastnila finále soutěže kapel festivalu OKOLO TŘEBONĚ na scéně Houpací kůň. K dřívějším úspěchům Yantar řadí účast ve finále soutěže kapel na Festivalu Slunce 2008 a zisk pozice náhradníka do hlavní soutěže kapel festivalu Zahrada 2008 (tj. cca 20-25 místo v konkurzu tohoto festivalu z cca 200 přihlášených českých a slovenských kapel).

V roce 2008 kapela vydala zatím své poslední album YANTAR - Co se stalo?!, a to u vydavatelství SolisArt. Album obsahuje 11 autorských skladeb. Kmotrem alba se stal legendární písničkář WABI DANĚK, který CD pokřtil na koncertu Yantaru a Wabiho s Milošem Dvořáčkem, který proběhl dne 13.11.2008 v zaplněném sále kina Koruna v Břeclavi.

30.9.2014 10:23 • Přečteno: 3114x • Autor: František Elfmark


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.