Datum: 15. 06. 2024

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
Čtvrteční Jazz v Redutě a Luboš Soukup Quintet
Kategorie: Články na úvodní straně

Čtvrteční Jazz v Redutě a Luboš Soukup Quintetčtvrtek 14. 11., 19.30 hodin

Luboš Soukup (sax), David Dorůžka (kytara), Vít Křišťan (piano), Jaromír Honzák (kontrabas), Morten Hæsum (bicí)

Moderní jazzový kvintet nabízí hvězdnou sestavu hudebníků. Čtveřici předních českých jazzmanů — Luboš Soukup, David Dorůžka, Jaromír Honzák a Vít Křišťan — doprovází jedinečný dánský bubeník Morten Hæsum. Muzikanti během večera zahrají skladby ze Soukupovi poslední desky “Země”, která byla nominována na Cenu Anděl 2017 v kategorii Jazz a blues a která byla vybrána jako nejlepší jazzová deska v anketě Českého rozhlasu v témže roce. 

Motorem kapely je saxofonista a skladatel Luboš Soukup, který se jako jediný český hudebník může pyšnit titulem Dánský objev roku. Do Dánska ho z České republiky přivedlo studium a zájem o skandinávskou hudební scénu. V roce 2013 získal magisterský titul na hudební konzervatoři RMC v Kodani. Soukup je výlučným autorem skladeb, které zazní na koncertě. Inspiraci pro svou tvorbu nachází nejen v jazzu, ale například i v klasické a folklórní hudbě. Jeho propracované kompozice přirozeně plynou a posluchače provádí různými světy.

Speciálním hostem večera je kytarista David Dorůžka, který působí jako profesionální hudebník již od svých 14 let. V letech 1999–2003 žil v USA, kde mimo jiné studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music. Po návratu do Evropy spolupracoval například se švédskou zpěvačkou Josefine Lindstrand, Agou Zaryan či vystupoval s Jaroslavem Duškem jako host Divadla Vizita.

Dalším členem projektu je pianista Vít Křišťan, kterého s frontmanem projektu pojí dlouholeté přátelství. Hudebníci spolu studovali na hudební akademii v Katowicích v Polsku. Působí spolu v česko-polském projektu Inner Spaces, Kama Luwian a jsou členy skladatelské skupiny Pražská šestka, které skládá pro big band Concept Art Orchestra. Vít Křišťan je momentálně nejvyhledávanějším pianistou na české jazzové scéně a vystupuje i s řadou zahraničních umělců. Za zmínku stojí Shayna Steele, Stoners, atd.

Kapelu doprovází na kontrabas Jaromír Honzák, který patří k nejosobitějším postavám domácího jazzu. V roce 1989 obdržel Honzák stipendium z Berklee College of Music, kde studoval 3 semestry. Mezi jeho spolužáky a spoluhráči byli např. Jorge Rossy, Kurt Rosenwinkel, Roy Hargrove, Mark Turner nebo Chris Cheek. Po návratu z USA vydal Honzák řadu nahrávek své originální hudby a několikanásobně získal Cenu Anděl v kategorii Jazz a blues. Honzák v současné době vede svůj kvintet a je členem kapely Čikori Ivy Bittové a skupiny bratří Ebenů.

Posledním členem kapely je dánský bubeník Morten Hæsum, který patří spolu s Lubošem patří k zakladatelům této úspěšné kapely. Jeho výbušný, provokativní a vysoce interaktivní styl dostává z ostatních hudebníků to nejlepší a oživuje Soukupovi kompozice.  Hæsum vystupoval s řadou amerických hvězd, např. Gilad Hekselman, Butch Lacy, Ben Monder, atd.

 

12.11.2019 13:14 • Přečteno: 793x • Autor: Markéta Macháčková


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.