Datum: 19. 06. 2024

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
BENEFIČNÍ KONCERT PRO ZUZANKU ORLOVOU A ROZHOVOR S KONTRABASISTKOU Z CM ŽENIČKY, SILVIOU GERYKOVOU
Kategorie: Články na úvodní straně

BENEFIČNÍ KONCERT PRO ZUZANKU ORLOVOU A ROZHOVOR S KONTRABASISTKOU Z CM ŽENIČKY, SILVIOU GERYKOVOUKLUB KULTURY, 4. 6. V 19:00 HODIN

Folklorní soubory Kunovjan a Vlčnovjan, cimbálové muziky Čardáš, Kunovjan, Ženičky a ženský sbor Klebetnice pořádají Benefiční koncert pro Zuzanku, která trpí dětskou mozkovou obrnou. Jako host vystoupí pivní umělecko-lihový soubor Chlastáš. Slovem Vás bude provázet David Pavlíček. Koncert proběhne pod záštitou slováckého senátora Ivo Valenty a Nadace Synot. Výtěžek z akce bude věnován na léčbu Zuzanky.

 

PŘEDPRODEJ NALEZNETE ZDE.

 

Vždycky je fajn, když se hraje a zpívá pro dobrou věc. (ROZHOVOR)

Ve středu 4. května, po výchovných koncertech TALENTINUM Filharmonie Bohuslava Martinů jsme se setkali s kontrabasistkou Filharmonie Bohuslava Martinů, Silviou Gerykovou, se kterou jsme si povídali o vztahu dětí k hudbě i o chystaném benefičním koncertě pro Zuzanku Orlovou.

 

Výchovné koncerty jsou jistě specifický druh vystoupení, jak vidíte vztah dnešních dětí k hudbě?

Myslím, že je to individuální. Jsou děti, které hudba baví a samy se učí hrát na hudební nástroj. A pak jsou děti, které hudbu vnímají jako součást filmu, počítačové hry nebo reklamy. Ale tím, že hudbu slyšíme od dětství skoro všude (v obchodech, televizi, rozhlase atd.), tak věřím, že děti hudbu vnímají pozitivně.

A co vy jako dítě, odmalička jste věděla, že budete muzikantkou?

Když jsem byla dítě, měla jsem jiné ambice. Jako hodně malá jsem chtěla být prezidentka, kosmonautka nebo ředitelka cirkusu (ambice to byly hodně vysoké). Ve škole jsem pak měla ráda matematiku a zeměpis a plánovala dráhu učitelky nebo směr ekonomický. Pro konzervatoř jsem se rozhodla asi 10 měsíců před talentovými zkouškami na popud maminky. Ale hlavní cíl byl hrát a cestovat po světě. Vůbec jsem netušila, že se mi sen tak krásně splní…

Hrajete na kontrabas, a to ve Filharmonii Bohuslava Martinů, ale třeba i s CM Ženičky, jak se studentka konzervatoře dostane k folkloru?

K folkloru jsem se dostala přes kamarádku, která ve folklorním souboru tančila. Hraju na kontrabas, i když jsem talentové zkoušky na konzervatoř dělala na housle. Protože se nás na housle hlásilo hodně a byli lepší než já, nabídli mi studium na kontrabas. Byl to zpočátku boj, ale teď jsem ráda, že to tak dopadlo. Hodně jsem se za kontrabas styděla. Ve třetím ročníku jsem začala hrát ve folklorním souboru Turiec v Martině a konečně jsem si hraní na „basu“ užívala. Folkloru vděčím za dokončení školy i za odvahu dělat konkurz do orchestru.

Kromě folkloru a vážné hudby zabrousíte s kontrabasem i do rocku...

Nebráním se žádnému hudebnímu stylu. Je dobré zahrát si občas jiný žánr, aby práce nezevšedněla. A baví mne změna. Rockové turné Rock meets classic byla výborná zkušenost a možnost sdílet jedno pódium s hvězdami jako Ian Gilan, Alice Cooper, Kim Wilde, Bonie Tyler, Mick Box,  Bernie Shaw...

Kam všude se Vám podařilo se díky hudbě podívat?

Hrála jsem skoro ve všech zemích Evropy, v Ománu, v Číně, v USA, v Lybii. A doufám, že díky hudbě ještě pár dalších krajin navštívím.

S Ženičkami Vás můžeme vidět a slyšet v červnu na benefičním koncertě pro Zuzanku Orlovou. Jak vznikla tato spolupráce?

Tento koncert se koná zásluhou naší kontrášky Zuzky Jurigové. Spolu s kolegyněmi z práce tuto akci vymyslely a naplánovaly. Já budu jen účastník koncertu, ale zato velice ráda. Vždycky je fajn, když se hraje a zpívá pro dobrou věc. Moc se na to už těším.

Děkuji Vám za rozhovor.

 

Silvia Geryková

Navštěvovala ZUŠ v Martině, obor housle, poté vystudovala hru na kontrabas na konzervatoři v Žilině. Již v době studia začala s folklorem – FS Turiec v Martině. Po škole nastoupila angažmá ve Státním komorním orchestru v Žilině. Od roku 1992 hraje ve Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín. V letech 2012, 2013 a 2014 spolupracovala na projektu Rock meets classic, kde hrála s rockovými hvězdami, jako jsou: Ian Gilan, Alice Cooper, Kim Wilde, Bonie Tyler a další. Od roku 2013 spolupracovala s Českým národním symfonickým orchestrem Praha – Morricone tour, Andrea Bocelli, Emir Kusturica a No smoking orchestra, turné Disney fantasy USA, atd. Od roku 2014 spolupracovala se Symfonia Vienna – dvě turné v Číně. V letech 1993–2010 hrála v souboru Juráš Zlín a 1996–2004 Včelaran. Od roku 2009 hraje s CM Ženičky a vede dětskou cimbálovou muziku Vonička Zlín.

 

 

 

19.5.2016 21:17 • Přečteno: 3205x • Autor: Markéta Macháčková


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.