Datum: 15. 06. 2024

ONLINE-poslouchejte: Rádio Zlín | Rádio Čas | čtěte: Dobrý den s kurýrem | Slovácký Deník | sledujte: Televize TVS
44. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA
Kategorie: Články na úvodní straně

44. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA Opět ovládne Uherské Hradiště

 

Aktuálně z programu LFŠ:

Letní filmová škola zavzpomíná na Žert i Nagano

Doprovodné akce na Letní filmové škole Uherské Hradiště okoření procházka s Josefem Somrem po filmových lokacích Žertu i speciální site specific projekce filmu The Nagano Tapes u letadla, kterým hokejisté cestovali z olympijských her v roce 1998.

Adaptaci románu Milana Kundery Žert natáčel Jaromil Jireš v srpnu roku 1968 právě v Uherském Hradišti. Po padesáti letech se na konkrétní místa filmových lokací vrátí fotografie Jana Kuděly, který tehdy štáb doprovázel. Netradiční vernisáž ve formě procházky povede v sobotu 28. července Jan Kuděla společně s představitelem hlavní role Josefem Somrem, který pak projekci tohoto legendárního filmu uvede ve Slováckém divadle.

“Je nám velkou ctí, že můžeme vynikajícího Josefa Somra opět přivítat na Letní filmové škole, kde před čtyřmi lety získal Výroční cenu AČFK u příležitosti uvedení restaurované verze Ostře sledovaných vlaků. Tentokrát pan Somr na Letní filmové škole uvede další výjimečný film Žert a společně s ním se projdeme po místech, kde se film před padesáti lety natáčel. Věřím, že to jak pro místní, tak pro návštěvníky LFŠ bude mimořádný zážitek,“ řekla Radana Korená, ředitelka festivalu.

V pátek 3. srpna se v Leteckém muzeu v Kunovicích bude konat ve spolupráci s projektem KineDok, který se specializuje na alternativní distribuci dokumentárních filmů, unikátní projekce filmu The Nagano Tapes za účasti režiséra Ondřeje Hudečka. Strhující sportovní dokument připomíná vítězství českých hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998, které rámuje historickým kontextem rusko-českých vztahů. Předfilmem bude Pozemní let Jana Gogoly, jenž zachycuje záchranu a přesun bývalého vládního letadla, proslulého právě příletem výpravy z olympijského Nagana, do Leteckého muzea v Kunovicích. Diváci filmy uvidí přímo u Tupolevu Tu-154M, kterým tehdy národní hrdinové přicestovali. Vstup na projekci je zdarma, prohlídka letadla bude zpoplatněna stokorunou, veškerý výtěžek poputuje Leteckému muzeu. Kapacita areálu je omezená.

Další akcí připravovanou s KineDokem bude projekce snímku z distribuční kolekce AČFK Nic jako dřív na Střední odborné škole. Kritikou i diváky oceňovaný dokument o čtyřech teenagerech z Varnsdorfu uvede v Uherském Hradišti ve středu 1. srpna režisér filmu Lukáš Kokeš. Film je přístupný zdarma.

Na loňskou divácky atraktivní projekci filmu Mamma Mia! s hromadným karaoke, která Letní filmovou školu uzavírala, naváže v Letním kině Smetanovy sady slavná Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-Johnovou v hlavních rolích. Písně z filmu tentokrát předzpívá zpěvačka Kristýna Daňhelová.

Své místo v doprovodném programu Letní filmové školy bude mít i literární program. Přečíst úryvky ze svých knih přijedou Jáchym Topol, Jarda Konáš či Zuzana Kopečková. Tereza Brdečková představí knihu Tajemství hradu v Karpatech, chybět nebudou ani slovenští autoři, rozhlasové hry podle děl Ingmara Bergmana a exhibice ve slam poetry.

Letní filmová škola Uherské Hradiště se koná od 27. července do 5. srpna. Více informací na www.lfs.cz.

 

 

 

27.7.2018 8:51 • Přečteno: 1404x • Autor: Markéta Macháčková


Soubory přiložené k článku

Žádné soubory nejsou přiloženy!Komentáře jsou automaticky uzavřeny 30 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.